ExtraExtraExtraExtraExtraExtraExtraExtraExtraExtraExtraExtraExtraExtraExtraExtraExtraExtraExtraExtraExtraExtraExtraExtraExtraExtraExtraExtraExtraExtraExtraExtraExtraExtraExtraExtraExtraExtraExtraExtra
LÄS MER:NYTT! Korsord Madonna Britney Spears Taylor Swift Kardashians Victoria Beckham

Ellen DeGeneres och frun Portia de Rossi bryter upp – därför säljs miljonvillan

25 mar, 2025
Ellen DeGeneres har sålt sin lyxvilla i Kalifornien och därmed tagit farväl av USA.
Nu bor hon och hennes fru, Portia de Rossi, på en stor gård i England.
Annons

Ladda ner Hänts nya app här - nöje och nyheter utan betalväggar!

Carina Bergs miss med Eah Jé – trodde det var Peg ParnevikBrand logo
Carina Bergs miss med Eah Jé – trodde det var Peg Parnevik

Många känner igen komikern och programledaren Ellen DeGeneres, 67, från hennes talkshow The Ellen DeGeneres show.

Programmet hade premiär 2003 och producerade totalt 19 säsonger innan de hade sin sista sändning i maj 2022.

På det privata planet är Ellen sedan 2008 gift med skådespelerskan Portia di Rossi, 52.

Nu har paret sålt sina fastigheter i USA och därmed officiellt klippt de sista banden i landet och flyttat permanent till England.

Ellen DeGeneres lämnar USA bakom sig

För fyra månader sedan köpte Ellen och Portia en magnifik gård i brittiska Costwolds, för den blygsamma prislappen 18 miljoner dollar – vilket motsvarar omkring 182 miljoner kronor.

Ellen, som tidigare har pratat om sin imponerande fastighetsportfölj i USA, sålde sin villa i Montecito, Kalifornien, tidigare i mars, skriver New York Post.

Annons

Villan, som Ellen och Portia köpte för omkring 30 miljoner kronor för fyra år sedan, lades ut för försäljning tidigare i år. Nu med en prislapp nära 50 miljoner kronor, säger en källa till People.

Enligt villans annons, finns det ett ”spaliknande” badrum, en provat innergård, en terrass och en sluten uteplats i hemmet.

Ellen och Portia har sålt sin villa i Montecito, Kalifornien, för omkring 50 miljoner kronor. FOTO: TT/NIPI

Ellen DeGeneres kända grannar i England

Nu bor Ellen och Portia på en lyxig gård i det exklusiva Cotswolds-området i England. Paret köpte gården för omkring 182 miljoner kronor, vilket var drygt 30 miljoner kronor över utgångspriset, skriver New York Post.

Annons

Flytten har däremot inte varit helt problemfri. Enligt andra brittiska medier ska paret hamnat i konflikt med sina grannar gällande renoveringar av deras egendom.

Cotswolds-området är känt för sin pittoreska miljö och för att många andra superkändisar har sina lanthus där. Deras stjärnspäckade lista över grannar inkluderar bland andra David och Victoria Beckham, Kate Moss, Elizabeth Hurley och Jeremy Clarkson.

FOTO: TT/Jordan Strauss, TT/NIPI

Annons