LÄS MER:NYTT! Korsord Kronprinsessan Victoria Prinsessan Sofia Prinsessan Madeleine Drottning Silvia Kung Carl Gustaf Brittiska kungahuset

”Det blev en flicka” – Prinsessan har fått barn!

29 jan, 2025
Prinsessan Beatrice, 36, och Edoardo Mapelli Mozzi har fått sitt andra barn – den lilla flickan föddes flera veckor för tidigt.
Den brittiska kunglighetens barn föddes den 22 januari och både mor och dotter rapporteras vara hemma och må bra.
Annons

Ladda ner Hänts nya app här - nöje och nyheter utan betalväggar!

Mat & Musik med Markiz: Albin JohnsénBrand logo
Mat & Musik med Markiz: Albin Johnsén

Den brittiska prinsessan Beatrice, 36, har fått sitt andra barn tillsammans med maken Edoardo Mapelli Mozzi, 41.

Princessan Beatrice är dotter till prins Andrew, som är bror till kung Charles och Sarah Ferguson, och hon är på den nionde platsen i den brittiska tronföljden.

Den lilla flickan som föddes den 22 januari har fått namnet Athena och den kungliga familjen strålar av lycka.

Paret har sedan tidigare den gemensamma dottern Sienna. Beatrice är även styvmor till makens son Christopher "Wolfie" Woolf, som han har sedan ett tidigare förhållande.

Annons

"Friska och mår bra"

Athena Elizabeth Rose Mapelli Mozzi, föddes onsdagen den 22 januari klockan 12.57, enligt ett inlägg på den brittiska kungafamiljens officiella Instagram.

"Kungaparet och andra medlemmar av kungafamiljen har alla blivit informerade och är mycket glada över nyheten. Prinsessan Beatrice och herr Mapelli Mozzi vill tacka all personal på sjukhuset för deras underbara vård. Hennes kungliga höghet och hennes dotter är friska och mår bra, och familjen njuter av att umgås med Athenas äldre syskon, Wolfie och Sienna." går det att läsa i inläggets bildtext.

Annons

Inlägget har efter bara en timme hunnit få över 255 000 gilla-markeringar och i kommentarsfältet haglar gratulationerna in.

Svåra graviditeten

Men graviditeten har inte varit helt lätt för Beatrice och i december fick hon förbud att genomföra längre resor.

Prinsessan Beatrice, maken Edoardo och deras barn hade egentligen planer på att fira jul utomlands – men tvingades ställa in. I stället fick familjen fira högtiden tillsammans med den kungliga familjen på godset Sandringsham. Anledningen var att läkarna ansåg att det fanns en hög risk för en förtidig födsel, skriver den brittiska tidningen Daily Express.

FOTO: Instagram, TT

Annons