Ladda ner Hänts nya app här - nöje och nyheter utan betalväggar!
Kungen nära döden – allvarligt sjuk: ”En chock”
Nu berättar kungaparet för första gången om händelsen som nästan kostade kungen hans liv.
– Det var först och främst en chock, säger drottning Sonja enligt Se og Hør.
I en ny dokumentär berättar det norska kungaparet om den skrämmande födelsedagshelgen i februari förra året, då kung Harald, 87, drabbades av en allvarlig sjukdom i Malaysia och tvingades genomgå en tillfällig pacemakeroperation.
Det skulle ha varit en drömsemester med sol och värme, men snabbt förvandlades deras exotiska och privata semester till en mardröm. Kungen blev svårt sjuk av en infektion och var tvungen att akut föras till ett lokalt sjukhus, medan hans privatläkare snabbt reste till Malaysia för att ta hand om honom.
Kung Harald var nära på att dö under den privata semestern
Nu träder det norska kungaparet fram för första gången och delar med sig av en detaljerad berättelse om den skrämmande semestern. Detta skildras i dokumentären The Year of the Norwegian Royal Family - 2024.
– Det var först och främst en chock. Man blir rädd. Jag tänkte att jag kanske måste resa hem ensam. Det var ingen trevlig tanke, säger drottning Sonja, 87, i dokumentären enligt Se og Hør.
Kung Harald minns också att han blev sjuk tusentals kilometer från sitt trygga hem i Norge som en fruktansvärd upplevelse:
– När jag blev sjuk var det plötsligt väldigt långt hem. Då var vi plötsligt väldigt långt borta, minns kung Harald.
Kung Harald drabbades av en allvarlig infektion och behövde intravenös antibiotika. Tre dagar senare var den norska försvarsstyrkan redo att flyga honom hem från Langkawi, Malaysia, men hans tillstånd var fortfarande för kritiskt. Läkaren Bjørn Bendz beskriver det som "mycket allvarligt", särskilt med tanke på kungens höga ålder.
– Under hela sin sjukhusvistelse hade kungen problem med låg puls. Vi försökte råda bot på det med medicin, men för att säkerställa hemfärden valde vi att sätta in en tillfällig pacemaker, berättar Bjørn Bendz i dokumentären.
Videos från Hänt
”Jag vill passa på att tacka er för det stöd ni gav mig”
Kung Harald flögs därefter hem med sin läkare vid sin sida. Den dagen var luftrummet fyllt av tiotusentals flygningar, men just denna sjukvårdstransport var den mest bevakade i världen.
Väl hemma lades kungen in på ett norskt sjukhus, där han fortsatte sin behandling för den allvarliga infektionen. Idag uttrycker han sin tacksamhet för det enorma stöd han mottog under sin sjukdom.
– Jag vill passa på att tacka er för det stöd ni gav mig under min sjukdom, säger han i dokumentären.
FOTO: TT