Kungen rasar efter festbilderna på prins Daniel: ”Rejält arg”
– När kungen blir arg så blir han rejält arg, säger Svensk Damtidnings chefredaktör, Johan T Lindwall
Ladda ner Hänts nya app här - nöje och nyheter utan betalväggar!
Kronprinsessan Victoria och prins Daniel träffades för första gången 2001. De träffades genom tips från lillasyster prinsessan Madeleine och Daniel blev Victorias personliga tränare. De gifte sig 2010 och har idag två barn tillsammans, prinsessan Estelle, 13, och prins Oscar, 9.
Idag är vi alla bekanta med prins Daniel, men Victoria och Daniels relation har inte alltid varit lika uppskattad, främst för kung Carl XVI Gustaf.
Det var inga glada miner från kungen när Victoria och Daniels relation spreds i media. Kungen blev rasande.
Födelsedagsfesten - hemligt
När kronprinsessan Victoria började träffa Daniel spenderade de mycket tid hos Daniels föräldrar i Ockelbo. Grannskapet var lojala och spred inte inte ett ord om deras relation. Men allt ändrades fort, skriver Svensk Dam.
Deras vänner visste om deras kärleksrelation. Men det var inte förrän Carolin Kreugers födelsedagsfest som det eskalerade. Kronprinsessan Victoria och Carolin Kreuger har varit bästa vänner sedan de var små. Carolin bjöd in Victoria och Daniel i hemlighet. Den okända killen från Ockelbo skulle snart bli känd som kronprinsessan Victorias nya pojkvän.
Den hemliga relationen avslöjad
Victoria anlände till festen med ett glatt humör med sitt tjejgäng. Pojkvännen och personliga tränaren Daniel stod redan i baren och väntade, enligt Aftonbladet.
På festen lyckades en fotograf fånga en bild av det nya kärleksparet som kystes på dansgolvet. Bilden spreds fort och det var inte längre än hemlighet.
Kungens vrede: "Rejält arg"
Bilderna på Kronprinsessan och Daniel landade inte bra hos Victorias pappa, kung Carl XVI Gustaf. Han blev allt annat än glad.
Svensk Damtidnings chefredaktör, Johan T Lindwall minns kungens vrede.
– När kungen blir arg så blir han rejält arg. Det här var ett sådant tillfälle. Men nu var kungen irriterad och ordentligt sur: Victoria på hela förstasidan av kvällstidningen, kyssandes Daniel Westling, berättar Johan T Lindwall i boken Victoria - Prinsessa och mamma, skriver Svensk Dam.
FOTO: TT