Ladda ner Hänts nya app här - nöje och nyheter utan betalväggar!
Måns Zelmerlöws fru stoppas från barnen – här krockar allt!
– Vi hade velat vara där för varandra, säger artisten till Hänt i samband med en pressträff inför Melodifestivalen.
Under lördagen så går den fjärde deltävlingen av årets Melodifestivalen av stapeln! Denna gång är Sveriges största musikfest i Malmö, och en av deltagarna är vinsttippade Måns Zelmerlöw, 38, med bidraget Revolution.
Tidigare i veckan rapporterade Hänt att han, Erik Segerstedt, 41, och Kristofer Greczula, 32, brutit mot reglerna när de gjort reklam kopplat till sin medverkan i musiktävlingen. Nu är dock den saken utredd och när Hänt träffar stjärnan under fredagens genrep är han på strålande humör!
Kaos på genrepen av Måns Zelmerlöws bidrag: ”Väldigt stora pappersbitar”
Trots lite konfetti i ansiktet och ett stukat knä blir det bättre för varje gång han repar, förklarar Måns.
– Jag är så nöjd med låten och jag är så nöjd med numret. Sedan så finns det massa som man kan putsa på tills imorgon. Massa saker som inte stämde idag, men på det stora hela så känns det toppen, säger Heroes-sångaren till Hänt och fortsätter:
– Det var väldigt stora pappersbitar nu, så vi kommer nog ta bort de där största i A4-sizen haha!
Alla odds pekar mot att Måns bidrag kommer gå direkt till final – dessutom verkar han ha goda chanser också i Eurovision. Men vad händer om skrällen skulle hända, han går inte vidare?
– Då åker jag hem till Staffanstorp och tar en stadig grogg, skrattar Måns.
Videos från Hänt
Ciara Zelmerlöw utan barnen i Stockholm – spelar in Let's dance
Hustrun Ciara Zelmerlöw, 37, är inte närvarande under kvällen. Detta då evenemanget krockar illa med hennes egen medverkan i ett annat stort program. Under lördagen spelar hon nämligen in Let's dance kvalprogram i Stockholm.
Med det sagt så är det ingen av dem som står utan stöd från familj, försäkrar Måns vidare.
– Barnen var här och tittade nu (under fredagens genrep, reds anm), och sexåringen kommer att vara här i morgon kväll också. Med mamma, pappa och massa vänner.
Vem är hos Ciara då?
– Hon har hela sin familj där uppe.
Skönt att ingen står ensam!
– Ingen står ensam, men det är klart att vi båda känt att vi hade velat vara där för varandra och stötta!
FOTO: TT, Hänt