Ladda ner Hänts nya app här - nöje och nyheter utan betalväggar!
Agneta Sjödin blev av med jobbet – nu vill hon lämna landet
Redan 2023 gick TV4 ut med att det inte längre skulle vara Agneta Sjödin, 57, som skulle programledaren Nyårskaramellerna – vilket hon hade gjort i hela 27 års tid.
I mitten av februari blev det känt att programledaren Agneta Sjödin petats från sitt jobb på TV4.
– Som det ser ut nu kommer jag inte heller att jobba med Bingolottos sommarkväll. De har bestämt sig för att förändra programmet, och i den förändring passar jag inte in, sa Agneta Sjödin i en intervju med Allas.
Kritiserar TV4 för åldersfixering
I samma intervju beskrev programledaren hur hon tror att anledningen till att hon inte fick vara kvar på kanalen är åldersfixering och hon förklarar hur jobberbjudandena började sina när hon fyllde femtio, men att hon inte alls känner sig klar med yrkeslivet.
– Jag tror att gamla strukturer kommer att ge vika, men vi kvinnor måste hålla ihop. Vi måste förändra det här, för våra döttrars skull, sa hon i intervjun.
Videos från Hänt
Vill lämna Sverige – drömmer om en bostad utomlands
När Hänt träffade Agneta Sjödin på ett event lät hon dock inte allt för ledsen över situationen och gav ändå karriären ett toppbetyg.
Hur många kamerablixtar får karriären?
– Den måste ändå få fem, jag har ju ändå haft en karriär på nästan 35 år, det är ändå starkt, svarar Agneta.
När Hänts reporter frågar vilket betyg hon skulle sätta på sitt boende svarar hon att hon har flyttat en del men ger sin bostadssituation en fyra. Men hon avslöjar att det finns något som skulle locka Agneta att skaffa ett nytt boende – värmen.
– Någon del av året skulle jag vilja bo i ett annat land, när det är som gråast här hemma skulle jag tycka att det var skönt, säger Agneta Sjödin till Hänt.
FOTO: TT