Ladda ner Hänts nya app här - nöje och nyheter utan betalväggar!
Amadeus Sögaard och fästmön Matilda jublar – nu visar paret upp lyckan
Amadeus Sögaard, 27, är son till sångerskan Carola Häggkvist och den före detta predikanten Runar Sögaard. Förutom en karriär som artist där han går i sin mammas fotspår satsar han också på en karriär som fotbollsspelare och flyttade därför förra året till Norrköping för att spela i IFK Norrköping.
För att möjliggöra spel i laget valde han och hans flickvän, Matilda Linderoth, att flytta till "Norpan".
– Både jag och min tjej har snackat om att vi ville bort från Stockholm. Då är väl Norrköping den perfekta distansen om man säger så, sa Amadeus till Norrköpings Tidningar i samband med flytten.
Carolas avslöjande: ”Det kanske blir någon liten sång!”
Förra året delade Amadeus och Matilda med sig av den glada nyheten att de förlovat sig. Carola har nyligen delat ett inlägg på sin Instagram där hon avslöjade att bröllopet kommer ske i år.
”Mycket kul som är på väg att se dagens ljus! Bröllopet mellan Amadeus & Matilda framåt sommaren tex. Stort o känslosamt för mig”, skrev hon.
Och i en intervju med Hänt berättade artisten att hon redan börjat skriva på sitt tal till sonen och den blivande svärdottern.
– Det kanske blir någon liten sång! Och så har jag redan kommit på jätteroliga grejer till mitt tal. Men de kan jag inte avslöja nu!, förklarade Carola.
Amadeus Sögaard firade sin kärlek Matilda under helgen
Trots att sommaren och det stora bröllopet är en bit bort har Amadeus och fästmön Matilda redan haft anledning att fira. I dagarna fyllde nämligen Matilda 27 år och hyllades då av sin kärlek på Instagram.
FOTO: TT / Instagram