Här avbryts TV4-sändningen – Anna Brolins chock: ”Vi lämnar”
I Efter Fem samma dag diskuterar politiska kommentatorer nyheten – men de blir abrupt avbrutna mitt under direktsändningen!
Ladda ner Hänts nya app här - nöje och nyheter utan betalväggar!
Under måndagen 28 april avslöjades det att Johan Pehrson, 56, avgår som partiledare för Liberalerna.
– Jag är stolt över att ha igen gjort Liberalerna till en relevant aktör i svensk politik, säger han i ett pressmeddelande.
Senare samma dag tar TV4 aktualitetsprogram Efter Fem upp nyheten om Johan Pehrson och hans avgång.
Till programmet har de bjudit in politiska kommentatorer för att diskutera händelsen och spekulera vem som kan bli den nya partiledaren för Liberalerna.
Johan Pehrson avgår som partiledare
Pehrson blev invald i Riksdagen 1998 för Folkpartiet Liberalerna, och mellan 2008–2014 var han partiets gruppledare.
I april 2022 avgick Nyamko Sabuni som partiledare för Liberalerna, och samma fick Johan Pehrson inträda som tillförordnad partiledare. I november samma år blev han invald som partiledare.
Nu har Pehrson avgått som partiledare och den 24 juni i år ska en ny partiledare utses vid ett extra landsmöte.
I Efter Fem under måndagseftermiddagen har de politiska kommentatorerna Per Hermanrud och Viktor Barth-Kron blivit inbjudna för att prata om nyheten och om vilka tänkbara kandidater som kan bli Liberalernas nya partiledare.
Men de blir plötsligt avbrutna mitt under direktsändningen.
Desiré Inglander om det stundande bröllopet med Armand Duplantis – frågan hon ej vill svara på
Plötsliga avbrottet i Efter Fem-sändningen
Programledaren Anna Brolin, 44, ställer en sista fråga till kommentatorerna där hon undrar om Liberalerna kommer samarbeta med Sverigedemokraterna efter valet.
– Nej, det kommer inte behöva eftersom Socialdemokraterna kommer blida regering utan båda, svarar Viktor Barth-Kron och ger över ordet till Per Hermanrud.
– Ehhh, jag måste säga…, börjar Per att säga men blir abrupt avbruten av att hans telefon börjar rings i hans ficka och småskratt sprider sig i studion.
– Nu ringer klockan!, utbrister en överraskad Anna som fortsätter:
– Vi får återgå. Vi lämnar över till Max i Nyhetsstudion.
FOTO: TV4