ExtraExtraExtraExtraExtraExtraExtraExtraExtraExtraExtraExtraExtraExtraExtraExtraExtraExtraExtraExtraExtraExtraExtraExtraExtraExtraExtraExtraExtraExtraExtraExtraExtraExtraExtraExtraExtraExtraExtraExtra
LÄS MER:NYTT! Korsord Bianca Ingrosso Pernilla Wahlgren Så bor kändisarna Exklusivt på Hänt Hänt på TikTok Mello 2025 Farmen 2025

Babben Larssons tunga besked om hälsan – tvingad att sluta: ”Rädd”

03 mar, 2025
Babben Larsson är en av Sveriges mest älskade komiker och programledare.
Men bakom framgångarna döljer sig en tuff period.
Efter att ha drabbats av utmattning tog Babben en sju år lång paus från stand up-scenen – och comebacken blev en stor prövning.
Annons

Ladda ner Hänts nya app här - nöje och nyheter utan betalväggar!

Succé-gruppen Kaj avslöjar sina värsta fördomar om Sverige: ”Sanna” Brand logo
Succé-gruppen Kaj avslöjar sina värsta fördomar om Sverige: ”Sanna”

Babben Larsson, 68, har länge varit en folkkär profil på den svenska humor- och tv-scenen. Just nu är hon aktuell som programledare i det omåttligt populära Bäst i test, där hon ännu en gång bjuder publiken på sin skarpa humor och värme. Men vägen tillbaka till rampljuset har inte varit spikrak.

För många år sedan drabbades Babben av utmattning, något som tvingade henne att ta en lång paus från stand up-scenen. I hela sju år stod hon vid sidan av rampljuset och behövde omvärdera sitt sätt att arbeta.

Babben Larsson om comebacken: ”En jättegrej att ta sig tillbaka”

Under perioden, som pågick från 1998 till 2005 föreläste hon istället och fokuserade på att bygga upp sin självkänsla. När hon är gäst i Paradrätten på Youtube berättar Larsson att hon, precis som många andra som jobbar inom show buisness, varit väldigt beroende av att prestera och få skratt för att känna att hon duger.

Annons

– 2005 kom jag tillbaka och med tanke på att man känner sig ringrostig när man varit borta över ett jullov i stand up så var ju det egentligen en jättegrej att ta sig tillbaka, berättar hon.

Svåra tiden: ”Hade hjärtkramp i tre månader”

Babben förklarar att det första gigget hon tackade ja till efter utbrändheten väckte starka känslor hos henne.

– Så fort jag hade tackat ja till det så hade jag hjärtkramp i tre månader, men det släppte så fort jag kom dit. Men jag var rädd såklart, det var inga konstigheter. Jag visste att det är inget fel på mitt hjärta, jag är bara rädd, säger Larsson.

Tio dagar efter comebacken hade hon premiär för en ny enmanshow, vilket Babben menar är typiskt henne.

FOTO: TT

Annons