Ladda ner Hänts nya app här - nöje och nyheter utan betalväggar!
Björn Ulvaeus har lämnat Sverige – visar bilder från otroliga lyxlivet
ABBA-legenden Björn Ulvaeus, 79, blev Abba-Björn med hela svenska folket när han tillsammans med Agnetha Fältskog, Anni-Frid Lyngstad och Benny Andersson vann eurovision med Waterloo 1974. Idag har artistikonen lagt micken på hyllan men det betyder inte att han sitter hemma och tar det lugnt.
ABBA-Björns hemliga bröllop
I somras kunde Hänt rapportera att Björn Ulvaeus gift sig med den 27 år yngre kärleken Christina Sas. Paret ska ha gift sig i smyg och på Björns officiella Instagram meddelade paret den glädjefulla nyheten.
”Idag den 21 september 2024 gifte sig Björn Ulvaeus med Christina Sas från Herning, Danmark. De träffades i Nürnberg 2021 i samband med släppet av ABBAs sista album Voyage och började dejta våren 2022. Bröllopet ägde rum i Köpenhamn i närvaro av nära vänner och familj. Sandi Toksvig, Anne Linnet och Kaya Brüel uppträdde generöst och gjorde kvällen extra speciell”, skriver han i inlägget som visar paret framför en vigselförrättare.
”Björn says hello from a Tropical Loveland”
Paret har nu varit gifta i knappt ett halvår och på Instagram visar nu Björn upp hur han lämnat kyliga Sverige för Baa Atolls på Maldiverna.
”Björn says hello from a Tropical Loveland”, skriver han på Instagram.
Omgärdad av kritvita stränder och turkost vatten ser vi Björn njuta av ledigheten i solen. Men semester är mer än bara sol och bad för ABBA-ikonen som minst sagt inte ligger på latsidan.
På bilderna på Instagram ser vi honom cykla, paddla, springa och simma. Inte dåligt för en som att snart fyller 80 år.
Vem Björn är på semester tillsammans med visas inte på Instagram, men sannolikt är det Christina Sas som tagit bilderna.
FOTO: TT, Instagram