Camilla Kvartoft knäckt – lämnad efter alla år: ”Har bara hunden kvar”
– Har bara hunden att ta hand om, säger hon sorgset i en intervju med Icakurriren.
Ladda ner Hänts nya app här - nöje och nyheter utan betalväggar!
Leif GW Persson och hans vapendragaren Camilla Kvartoft är tillbaka i rutan med ”Veckan med Camilla och Leif GW”.
Mellan 2010 och 2018 ledde duon Veckans brott i SVT innan GW gick över TV4 och Camilla fortsatte leda programmet ensam i SVT, fram tills 2021. Men 2024 var återföreningen ett faktum med Veckan med Camilla och Leif GW.
Camilla har en lång och gedigen karriär bakom sig. Hon inledde karriären på Sveriges Radio P1 och har arbetat med program som P1-morgon och Studio Ett, innan hon gick över till SVT för Veckans Brott.
Camilla Kvartoft om att bli lämnad
Trots återföreningen med sin gamla kollega har det senast året varit en tuff tid för Camilla.
I en intervju med Icakuriren poängterar reportern ut att om man läser gamla artiklar med henne så är ett återkommande tema att hon med jämna mellanrum drabbas av olika ålderskriser och frågar vilken som varit svårast?
– Jag skulle nog säga att en av de värsta kriserna går jag igenom just nu, trots att jag inte står i begrepp att fylla jämnt. Den här gången handlar krisen om att våra döttrar har flyttat hemifrån. Vår äldsta pluggar i Uppsala. Den yngsta tog studenten förra våren och pluggar nu utomlands. Hon flyttade så sent som för några veckor sedan, säger Camilla i intervjun.
”Nästan varit som en sorgeprocess för mig”
Camilla Kvartoft förklarar att hon tyckte småbarnsåren var tuffa men att hon ändå njöt av dem.
– Jag nöp mig själv i armen och tänkte: Den här tiden får man aldrig tillbaka. Och nu har vi alltså kommit dit att barnen är utflugna som jag så länge har bävat för. Att komma närmare och närmare tidpunkten då de skulle flytta har nästan varit som en sorgeprocess för mig, säger hon och fortsätter:
– Det är väldigt tomt här hemma utan tjejerna. Nu har vi bara hunden att ta hand om, säger hon sorgset i intervjun med Icakuriren.
FOTO: TT