Ladda ner Hänts nya app här - nöje och nyheter utan betalväggar!
Camilla Läckbergs bakslag med lyxhuset i Spanien – rädda för sitt liv: ”Dödszonen”
– Vi har en del som vi kallar för dödszonen, säger Simon till Hänt.
Författaren och fyrabarnsmamman Camilla Läckberg, 50, kommer vi snart få se mer av i nya realityn Läckbergs, som har premiär 1 april på Viaplay.
I serien får man en unik inblick i familjens vardag bestående av henne själv, maken Simon Sköld, 37, och deras gemensamma dotter Polly, 8. Camilla har dessutom barnen Charlie, 15, Wille, 22, och Meja, 20, från tidigare förhållanden.
Paret bor primärt i Enskede i Stockholm men har också ett hus i Tyresö. Dessutom har de sedan 2023 en riktig lyxkåk i Spanien.
”Äntligen kan vi berätta! Jag och Simon Sköld har köpt hus i Spanien! (swipa) Idag flyttade vi in i vårt underbara hus i Alicante, som vi kommer börja med att fira jul och nyår i med familjen.”, skrev Camilla i ett inlägg på Instagram, bestående av flertalet bilder från mångmiljons-fastigheten.
När Hänt nådde Simon Sköld om köpet förklarade han att tanken är att kunna jobba därifrån på distans.
”Känns fantastiskt såklart. Samtidigt som lite overkligt. Ja det kommer det att vara, sen kan vi båda jobba mobilt så tanken är att kunna vara här och jobba lite också. Men vi kommer bo kvar i Sverige”, skrev Simon då i ett meddelande.
Läckbergs i fara – bakslaget med lyxhuset i Spanien
Nu på pressdagen inför premiären av nya realityn, berättar paret mer om det inte helt odramatiska uppehället i Alicante.
Är ni klara med renoveringen nu av huset i Spanien?
– Med huset är vi klara. Vi har faktiskt inte gjort så mycket även om det blev väldigt, väldigt stor skillnad. Lite målarfärg, nya möbler och nytt golv, säger Simon till Hänt och Camilla tar vid:
– För varje gång vi kommer ner så ber vi dem att höja nätet också som ska hålla golfbollar borta. Vi bor precis vid en golfbana så det kommer in x antal golfbollar på en dag...
Videos från Hänt
Oj, det låter livsfarligt!
– Ja. Vi har en del som vi kallar för dödszonen. Men nu har de flyttat utslaget så vi får in väldigt mycket färre golfbollar, så vi hoppas att de behåller det så. Men ja, livet är spännande, skrattar Simon och Camilla, som fyller i:
– Lite vardagsdramatik! Överlever jag den här drinken här ute eller inte?
FOTO: Hänt, Instagram