LÄS MER:NYTT! Korsord Bianca Ingrosso Pernilla Wahlgren Exklusivt på Hänt Farmen 2025 Love is blind Sverige Let's dance 2025

Christian Bauer pekas ut som nya ”Ica-Stig” – bilden avslöjar

27 mar, 2025
Christian Bauer och Mats ”Ica-Jerry” Melin har setts ihop på Icas huvudkontor.
På Instagram hintar Christian om aliaset ”Ica-Bauer” – kan en reklamfilmsdebut för Ica vara på gång?
Annons

Ladda ner Hänts nya app här - nöje och nyheter utan betalväggar!

Pernilla Wahlgren om namnbytet – därför heter hon BauerBrand logo
Pernilla Wahlgren om namnbytet – därför heter hon Bauer

Icas ikoniska reklamfilmer har varit en del av svenskarnas tv-rutiner ända sedan 2001. Konceptet? Korta, humoristiska sketcher på runt 30 sekunder som utspelar sig i en Ica-butik – där veckans erbjudanden smygs in på ett kreativt sätt.

Med en mix av skådisar, gästspel och igenkännbara karaktärer har serien blivit en riktig snackis genom åren. Några av de återkommande karaktärerna är Ica-Stig, Ulf, Sebastian, Ebba och Jerry.

Den sistnämnda, som spelas av Mats Melin, 55, syns nu på Instagram ihop med en annan Ica-profil.

Christian Bauer pekas ut som ICA-Bauer

Det är ingen mindre än Pernilla Wahlgrens make Christian Bauer, 59, som är inköpschef för Ica som nu umgåtts med Mats, eller Ica-Jerry.

Annons

Det är på en bild på Instagramstory, som Christian återpublicerat i sin profil, som vännerna sitter tillsammans i en soffa och kollar på en mobil.

Till bilden har Bauer skrivit:

”ICA-Jerry & ICA-Bauer”

Till bilden står det också:

”När kollegorna smider jobbplaner tillsammans och kollar minnesvärda klipp”

Mats Melin, också känd som Ica-Jerry, umgås här med Christian Bauer. FOTO: Instagram

Christian Bauers möte på Icas huvudkontor

Till bilden har även platsen ”Ica huvudkontor” taggats – så man undrar vad det är för slags möte som Christian och Mats varit på. Kommer vi se Christian i en Ica-reklamfilm inom en snar framtid?

I en intervju med Expressen, från augusti 2024, har Christian sagt att det finns ett intresse för att vara med i Icas reklamfilmen – kanske i rollen som Ica-Stig till och med?

Annons

– Jag skulle inte tacka nej till att spela Ica-Stig. Det hade i alla fall varit roligt att få provfilma för rollen, säger han till tidningen och fortsätter:

– Eller just Ica-Stig kanske är att ta sig vatten över huvudet. För den rollen krävs det en riktig skådespelare. Jag skulle däremot tycka det vore kul att dyka upp i en annan roll. Kanske som mig själv? Jag jobbar ju ändå på Ica. När det blir en kampanj med produkter från min avdelning vore det kul att få göra ett gästinhopp i reklamfilmen.

FOTO: ICA-gruppen/Jon Hertov, Karin Törnblom/TT

Annons