LÄS MER:NYTT! Korsord Bianca Ingrosso Pernilla Wahlgren Exklusivt på Hänt Farmen 2025 Love is blind Sverige Let's dance 2025

Filip Hammar och Fredrik Wikingsson i Masked singer – hemligheten ute

16 apr, 2025
Filip Hammar och Fredrik Wikingsson avslöjar nu att de fått frågan om att vara med i Masked singer Sverige.
Men Fredrik hade ett udda motkrav – som involverar programledaren David Hellenius.
Annons

Ladda ner Hänts nya app här - nöje och nyheter utan betalväggar!

Linda Hammar om kärleken – brodern Filips fina ord: ”Vakna upp på Grand”
Linda Hammar om kärleken – brodern Filips fina ord: ”Vakna upp på Grand”

Masked singer Sverige är i full gång med sin femte säsong. I år tävlar masker som Skogsjätten, Racingräven, Majskolven, och Bläckfisken i programmet.

Vid skrivande stund har tre masker avslöjats. Under Bacillens mask gömde sig Sarah Sjöström, 31, Schackdrottningen var ingen mindre än Kajsa Bergqvist, 48, och Pia Johansson, 64, dolde sig bakom Fågelholken.

Programmet spelas in under största hemlighet för att deltagarna inte ska kunna avslöjas i förväg. Men nu berättar duon Filip Hammar, 50, och Fredrik Wikingsson, 51, att de fått frågan om att vara med.

Filip och Fredrik får frågan om Masked singer – ställde krav på David Hellenius

I tolv säsonger har Filip och Fredrik programlett frågesportprogrammet Alla mot alla och det verkar som att det kommer att bli den sista säsongen.

Annons

En annan långkörare för duon är Filip & Fredrik podcast, där det första avsnittet släpptes sommaren 2010.

– Häromdagen skulle jag berätta för min tjej att de hade hört av sig från ett tv-program i Sverige för att fråga om jag ville vara med i det, och det var då Masked singer. De har väl hört av sig till dig också?, berättar Filip i avsnitt 774 av podcasten.

– Ja, det har de faktiskt, och vet du vad jag sa? Jag sa: ”Om Hellenius är med i Alla mot alla, då kan jag tänka mig göra det här”. Men då slutade de...det tycker jag ändå: ”men vadfan?”, svarar Fredrik.

Filip ifrågasätter om Fredrik verkligen hade ställt upp om produktionen hade gått med på kravet gällande David Hellenius, varpå han svarar:

– Det hade jag, då hade jag gjort det!

Filip Hammar om framtiden: ”Aldrig kommer tacka ja”

Filip är däremot mer skeptisk till att ställa upp i Masked singer Sverige.

Annons

– Det är viktigt för mig att känna att jag forfarande är en person som aldrig kommer tacka ja till Masked singer. Men jag kan ju säga så här, om karriären tar tvärt slut...problemet är ju då vill de inte ens ha med mig i Masked singer, berättar Filip och skämtar om att han, på sin höjd, kommer att få vara med i ”Aftonbladets viktklubb” när karriären är över.

– Det är ju också mörkt när karriären är över – och det kommer den ju bli – att när man ringer upp det där samtalet: ”Hallå där, ni kanske minns att ni för nio år sedan frågade mig om det här?”, flikar Fredrik in.

Om Filip eller Fredrik någonsin kommer dyka upp bakom en mask återstår att se.

FOTO: Karin Törnblom/TT

Annons