Ladda ner Hänts nya app här - nöje och nyheter utan betalväggar!
Framtiden osäker för Hans Wincent i Farmen: ”Inte skrivit på”
Vi är inne på den åttonde veckan i Farmen 2025 och det börjar dra ihop sig mot sluttampen.
Farmarna har fått nya uppdrag på gården Norra Brandstorp och Torpet där programmet precis som de senaste säsongerna spelas in. Uppdragen ges av mentorn Hans Wincent, 53, som också har varit med i några säsonger nu.
Men nu visar det att framtiden för Farmen och Hans Wincent är oklar, och det är inte säkert att han är med i nästa säsong!
Uppdragen i Farmen – frågan Hans Wincent vägrar svara på
Det är Wincent som tillsammans med produktionen bestämmer vilka gårdsuppdrag farmarna ska få, och det kan vara allt ifrån att pyssla om djuren lite extra, göra färg eller baka något gott.
Under säsongens gång byggs det också väldigt mycket. I år har vi sett hur deltagarna snickrat ihop hönshus, byggt gårdar och rivit, byggt upp och målat staket, för att nämna några exempel.
I en livesändning på Hänts Instagram med Wincent får han frågan om man river allt som farmarna byggt inför nästkommande säsong.
– Det
där är ju väldigt olika från säsong till säsong. Vi har ju haft några byggprojekt som har fått stått kvar ibland. De som har tittat mycket kommer
säkert ihåg den här paviljongen på baksidan som fanns till och med förra
säsongen. Då tog vi bort den. Sedan var det något hönshus som fick överleva ganska
många säsonger och fungera både som kaninhus och kalkonhus och vedbod men den
är också borta nu, så det där varierar lite från år till år, säger Wincent och tillägger:
– Vad
vi sparar av årets grejer, det kan jag nog inte tala om i dagsläget.
Varför är det hemligt?
– Ja, det kan ju vara lite spännande att se. Om det nu spelas in på samma gård igen så kan det vara lite spännande att se vad vi har behållit istället för att jag ska sitta och berätta det nu tycker jag.
Hans Wincents framtid i Farmen
Att det blir en ny säsong av Farmen år 2026 är bekräftat, eftersom TV4 ny söker efter deltagare. Men det är inte säkert att det blir på gården Norra Brandstorp i Skillingaryd som tidigare. TV4 har tidigare sökt en ny gård för inspelningarna, enligt Skillingaryd.nu.
– Ja men precis, vi söker ju aktivt hela tiden efter gårdar om det skulle dyka upp något bra. Jag vet inte vart inspelningsplatsen ska vara, det har jag inte fått till mig, säger Wincent till Hänt i livesändningen.
Enligt Skillingaryd.nu så har däremot produktionen för Farmen ansökt om bygglov för boendemoduler på samma ställe som de har stått de tidigare säsongerna när programmet har spelats in på Norra Brandstorp. Det tyder på att det ändå kan bli på samma ställe ytterligare en säsong.
Hänt frågar Wincent om det i alla fall är klart att han kommer vara med även nästa säsong, men även där är framtiden något osäker...
– Ja… jag ska säga att jag har inte skrivit på något än faktiskt, så att… svarar Wincent kryptiskt.
FOTO: TV4/Skärmdump