ExtraExtraExtraExtraExtraExtraExtraExtraExtraExtraExtraExtraExtraExtraExtraExtraExtraExtraExtraExtraExtraExtraExtraExtraExtraExtraExtraExtraExtraExtraExtraExtraExtraExtraExtraExtraExtraExtraExtraExtra
LÄS MER:NYTT! Korsord Bianca Ingrosso Pernilla Wahlgren Så bor kändisarna Exklusivt på Hänt Hänt på TikTok Mello 2025 Farmen 2025

Helena af Sandebergs okända relation – allt kraschade

26 feb, 2025
Helena af Sandeberg berättar i en intervju med Femina att hon nyligen haft okänd kärleksrelation – som kraschade.
– Svårt att få ihop det, säger hon till tidningen.
Annons

Ladda ner Hänts nya app här - nöje och nyheter utan betalväggar!

Ella Tiritiello lär Hänts reporter skånska uttryck: ”Jobbig?” Brand logo
Ella Tiritiello lär Hänts reporter skånska uttryck: ”Jobbig?”

Skådespelaren Helena af Sandberg, 53, har varit gift två gånger. År 2003 gifte hon sig med teaterregissören Alexander Mørk-Eidem, som hon har sonen Alfred med. Tio år senare gifte hon sig med skådespelaren och sångaren Fredrik Lycke, som hon fick dottern Ava tillsammans med. Nu är det sju år sedan makarna gick skilda vägar. Till tidningen Femina öppnar hon nu upp sig om kärlekslivet.

"Han med stort H"

För ett par år sedan blev Helena af Sandberg utsedd till Veckans kex. I en intervju med Hänt i samband med det berättade hon om livet som singel och längtan efter kärleken.

– Ja, det vore väl roligt om det är något bra. Men jag vill inte bara träffa någon utan jag vill träffa Han med stort H.

På frågan om hon använder dejtingappar så blir svaret ett bestämt nej.

Annons

– Nej, det måste uppstå i verkligheten på något sätt. Men jag är väldigt självständig och jag har det väldigt bra. Händer det så händer det, men det är ingenting nu.

Trots motståndet till apparna verkar det nu som Helena faktiskt lyckades hitta kärleken på nytt.

Helena af Sandbergs okända kärleksrelation

Under intervjun med Femina berättar Helena af Sandeberg att hon nyligen var i en kärleksrelation, men att de gick isär under förra året. Teaterscenen blev då en plats för att få bearbeta sina känslor.

– Jag får använda alla mina sorger och sår på scenen. Men jag kan också dela dem med de som tittar. Då älskar jag teater, när den hjälper mig och jag hjälper någon annan. Vi mår bättre när vi delar med oss, säger hon till Femina.

Till tidningen berättar Sandeberg att hon är öppen för att ta in ny kärlek i livet men att det då måste vara någon "fantastisk".

– Jag har träffat några fina, men det är svårt att få ihop det. Man kommer med mycket bagage och det är inte lätt att träffa någon mitt i livet. Jag skulle gärna träffa någon att dela mitt liv med, men jag har också ett så jäkla bra liv och är så självständig. Därför måste det vara någon fantastisk. Jag vill inte ha någon bara för att.

FOTO: TT

Annons