LÄS MER:NYTT! Korsord Bianca Ingrosso Pernilla Wahlgren Exklusivt på Hänt Farmen 2025 Love is blind Sverige Let's dance 2025

Jenny Alversjö medvetslös på kändisfest – läkarnas dom: ”Oerhört läskigt”

24 apr, 2025
I höstas kollapsade Jenny Alversjö på en välgörenhetsgala och fick föras till sjukhus i ambulans. Nu bryter hon tystnaden om den läskiga hälsokrisen i en intervju med Aftonbladet.
Annons

Ladda ner Hänts nya app här - nöje och nyheter utan betalväggar!

Här intervjuas Jenny Alversjö precis innan kollapsen: "Aldrig jobbar så mycket"
Här intervjuas Jenny Alversjö precis innan kollapsen: "Aldrig jobbar så mycket"

Det var på en välgörenhetsgala som arrangerades av Måns Zelmerlöw och Jonas Björkman i mitten av november som TV4-profilen Jenny Alversjö kollapsade.

– Jag vet egentligen inte vad som hände, det är det ärliga svaret. Jag tror jag var helt slut både mentalt och fysiskt. Det hade varit väldigt mycket privat. Jag kände mig stark, men till slut sa väl kroppen ifrån. Men man måste förstås utesluta andra allvarliga orsaker och läkarna tog det verkligen på stort allvar. Men det var oerhört läskigt, säger hon i en ny intervju med Aftonbladet.

Jenny Alversjö: ”plötsligt blev helt svart”

Hon berättar att hon inte minns något från händelsen utan att det plötsligt bara svartnade.

– Det var en jättefin kväll och jag hade ätit gott och suttit ner. Jag kände inte av något innan och minns allt tills det plötsligt blev helt svart. Jag var medvetslös i tio minuter och det är lång tid. Sedan vaknade jag upp i ambulansen och förstod inte vad som hade hänt, men fick det förklarat för mig. Väl inne på sjukhuset kollade läkarna hjärtat det första de gjorde, säger hon till Aftonbladet.

Annons

För sex år sedan drabbades Jenny Alvedsjö av en stroke och detta blev det andra som läkarna undersökte. Men allt såg bra ut, vilket var en lättnad för Jenny.

Så mår TV4-profilen idag

Efter kollapsen fick hon stanna kvar på sjukhuset för att hålla kolla på hjärtfrekvensen men hon lever idag i stort sett som vanligt.

– Jag har erfarenhet av att kämpa mig igenom tuffa saker och vet att jag kan hantera det. Men det var en pärs och jag fick mig verkligen en tankeställare. För mig kanske det krävdes en kollaps för att jag skulle förstå att jag behöver varva ner lite och prioritera återhämtning. Nu har jag börjat med kallbad och ångbastu och i dag mår jag jättebra, säger hon i intervjun med Aftonbladet.

FOTO: TT, Hänt

Annons