LÄS MER:NYTT! Korsord Bianca Ingrosso Pernilla Wahlgren Så bor kändisarna Exklusivt på Hänt Hänt på TikTok Mello 2025 Farmen 2025

Brandlarm på SVT stoppade kommentatorer

22 jun, 2023
author TT Nyheter
TT Nyheter
Tipsa oss!
Tv-huset på Gärdet i Stockholm.
Annons

Ladda ner Hänts nya app här - nöje och nyheter utan betalväggar!

Ett automatlarm som utlöstes mitt under U21-Europamästerskapet tvingade SVT:s kommentatorer att utrymma studion i Stockholm, vilket Expressen rapporterat om.

– Det är helt otroligt det som händer nu. Vi måste lämna vår kommentatorsposition, sade Chris Härenstam i sändningen enligt tidningen.

Räddningstjänsten ryckte ut men kunde konstatera att det var ångbildning från en maskin som utlöst automatlarmet, uppger Storstockholms brandförsvar för TT.

– Det var ett brandlarm som gick och personalen i studion och kontrollrummet evakuerade enligt rutin, säger Camilla Hagert, presschef på SVT, till TT.

SVT meddelade på sin hemsida om ett tillfälligt sändningsavbrott på SVT2, men matchen fortsatte sändas på SVT:s digitala plattformar men utan kommentatorer.

Efter några dramatiska minuter kunde all personal återvända till sina arbetsplatser.

Annons