LÄS MER:NYTT! Korsord Bianca Ingrosso Pernilla Wahlgren Så bor kändisarna Exklusivt på Hänt Hänt på TikTok Mello 2025 Farmen 2025

Isländska scener för små för Björks turné

08 jun, 2023
author TT Nyheter
TT Nyheter
Tipsa oss!
I april uppträdde Björk på Coachella Music & Arts Festival i Indio, Kalifornien. Arkivbild.
Annons

Ladda ner Hänts nya app här - nöje och nyheter utan betalväggar!

Björk uppmanar dagens tech-miljardärer att skapa förutsättningar för artister att turnera på ett miljövänligt sätt. Den isländska artisten, just nu i färd med att förbereda sin kommande Europaturné, ser framför sig en särskild festivalbåt som korsar oceaner utan att några flygningar behöver göras.

– Jag hade hoppats att Elon Musk och hans tech-vänner skulle göra elektriska turnébussar eller skepp som drivs med sol- eller vindkraft... kan någon förmedla det meddelandet till honom, snälla, säger hon i en intervju med AFP.

Hennes kommande Europaturné inleds i september och den här gången ska hon framträda tillsammans med en enorm kör. De planerade konserterna på Island har dock ställts in – ingen scen var tillräckligt stor.

– Det är första gången jag gör en turné som inte kommer till Island och det gör mig väldigt ledsen. Men jag försökte verkligen.

Annons