LÄS MER:NYTT! Korsord Bianca Ingrosso Pernilla Wahlgren Så bor kändisarna Exklusivt på Hänt Hänt på TikTok Mello 2025 Farmen 2025

Regiassistent i Baldwin-fallet får villkorligt

31 mar, 2023
author TT Nyheter
TT Nyheter
Tipsa oss!
Inspelningen av "Rust" med Alec Baldwin i en av rollerna. Arkivbild.
Annons

Ladda ner Hänts nya app här - nöje och nyheter utan betalväggar!

Regiassistenten Dave Hall får sex månaders villkorlig dom efter dödsskjutningen under inspelningen av filmen "Rust", med Alec Baldwin i huvudrollen.

Baldwin var den som avlossade revolvern som dödade fotografen Halyna Hutchins i oktober 2022. Stjärnskådespelaren hade före händelsen fått vapnet av Hall, som uppgav att det var laddat med lösa patroner.

Domen, som är resultatet av en överenskommelse mellan Hall och åklagaren, innebär att Hall slipper fängelse. Han är dock skyldig att vittna i målet om han blir kallad.

Baldwin och inspelningens vapenansvarige Hannah Gutierrez-Reed står åtalade för vållande till annans död.

Båda två riskerar upp till 18 månaders fängelse om de fälls.

Annons