LÄS MER:NYTT! Korsord Bianca Ingrosso Pernilla Wahlgren Så bor kändisarna Exklusivt på Hänt Hänt på TikTok Mello 2025 Farmen 2025

Ukrainsk symfoniorkester spelar i Sverige

11 apr, 2023
author TT Nyheter
TT Nyheter
Tipsa oss!
Konserthuset i Stockholm gästas i maj av Lvivs nationella symfoniorkester. Arkivbild.
Annons

Ladda ner Hänts nya app här - nöje och nyheter utan betalväggar!

För första gången någonsin spelar en symfoniorkester från Ukraina i Sverige. Det är Lvivs nationella symfoniorkester under ledning av det unga stjärnskottet Jaroslav Shemet som den 9 maj spelar på Konserthuset i Stockholm.

Konserten är final för "European festival: Ukrainian Spring". Det är en unik och nästan månadslång storsatsning på ukrainsk kultur som börjar den 14 april. Runt om i Stockholm uppmärksammas det bästa inom musik, teater, film, konst och litteratur.

Alla medverkande kommer direkt från kriget och biljettintäkterna från festivalen går till stöd för Ukraina.

Annons