Ladda ner Hänts nya app här - nöje och nyheter utan betalväggar!
Linn Hegdal hoppar av Let's Dance omedelbart! Tråkigt ödesbesked dagar före premiären
Den professionella dansaren Linn Hegdal har under flera säsonger gjort succé i TV4:s Let's Dance. Hon har visat sig vara en av de allra bästa på att lära kändisar dansa på bästa sändningstid – och blivit historisk på köpet.
Linn Hegdal dansade sig till final tre år i rad i Let's Dance
Linn har varit med i programmet under fem säsonger och tre år i följd dansade hon sig till final. I två av de fallen ledde det till vinst. År 2020 dansade hon och artisten John Lundvik hem vinsten och året därpå var det dags igen – den gången med modellen och tv-profilen Filip Lamprecht, som idag är hennes pojkvän.
– Varje år är verkligen ett helt nytt program för man har en helt ny person som har helt andra kvaliteter och personlighetsegenskaper, så det blir någonting helt nytt. Det är inte som så att man gör det igen, utan man gör något nytt, har Linn tidigare berättat för sajten Nöjeslivet.
Linn och Filip har nu varit ett par i drygt två år, men än så länge bor de inte tillsammans. Särboförhållandet har heller inte varit något de haft några planer på att förändra.
– Än så länge så har vi två lägenheter, och det är ganska skönt. Vi har bott tillsammans ett tag innan och sådär. Men ja, det är bara skönt. Hon pluggar ju och jag jobbar ganska mycket hemifrån så då är det najs att ha lite space, sa Filip Lamprecht till Hänt förra året.
Därför vill Linn Hegdal inte vara med i programmet
Nu har Linn precis pluggat klart, men det har inte inneburit varken att hon och Filip har flyttat ihop eller att hon gör comeback i programmet.
– Linn har precis gjort färdigt sina universitetsstudier. Linn tackade nej, berättar juryordföranden Tony Irving för Nöjeslivet.
Tony förklarar vidare att även Katja Lujan Engelholm, som både är en av Hegdals bästa vänner och som vann programmet tillsammans med Eric Saade 2022, inte ville vara med denna säsong.
– Så det är inget drama i det hela. De vill inte. De har tillfrågats och var tänkta att vara med från början, säger han.
FOTO: TT