ExtraExtraExtraExtraExtraExtraExtraExtraExtraExtraExtraExtraExtraExtraExtraExtraExtraExtraExtraExtraExtraExtraExtraExtraExtraExtraExtraExtraExtraExtraExtraExtraExtraExtraExtraExtraExtraExtraExtraExtra
LÄS MER:NYTT! Korsord Bianca Ingrosso Pernilla Wahlgren Exklusivt på Hänt Farmen 2025 Love is blind Sverige Let's dance 2025

Lotta Engberg om uppbrottet – såriga anledningen bakom

28 mar, 2025
Lotta Engberg var en del av trion Kikki, Bettan och Lotta under många år – sen bröt de upp. Nu öppnar Lotta Engberg upp om anledningen till uppbrottet.
Annons

Ladda ner Hänts nya app här - nöje och nyheter utan betalväggar!

Här tar intervjun med Perla Malmberg och Nik Alexander en oväntad vändning: "Spolar aldrig"Brand logo
Här tar intervjun med Perla Malmberg och Nik Alexander en oväntad vändning: "Spolar aldrig"

Lotta Engberg, 62, är en av Sveriges mest folkkära artister. Hon har genom åren synts i tv-samanhang som Melodifestivalen, Bingolotto och Lotta på Liseberg.

Men vad många kanske inte kommer ihåg är att Lotta en gång i tiden var en del utav en framgångsrik trio – som fick ett abrupt slut.

"Det var riktigt fräckt"

Lotta Engberg utgjorde tillsammans med Kikki Danielsson, 72, och den Norska artisten Elisabeth ”Bettan” Andreassen, 67, musikgruppen Kikki, Bettan och Lotta.

Under tidiga 00-talen uppträdde gruppen i otaliga tv-sammanhang. Bland annat i Melodifestivalen med klassikern ”Vem e de du vill ha”.

Kikki, Bettan, och Lotta var med i mello med låten ”Vem e de du vill ha”. Karin Törnblom/TT

– Vi var de här flickorna som… Vi vann inte "Idol", utan vi var med från början. Lindade kablar, körde bussen, spelade i fyra timmar och fick sova i bussen kan man säga. Så där fanns det en gemensam nämnare och så att vi var tre tjejer. Det var riktigt fräckt, har Lotta Engberg berättat för P4 Country.

Annons

Gruppen höll ihop i fyra år innan de splittrades. Det var Kikki som valt att lämna gruppen av ”personliga skäl”, uppger Svensk Dam.

Lotta Engberg om tragiska uppbrottet

Det skulle senare visa sig att Kikki Danielson led av alkoholmissbruk. Lotta Engberg har Elisabeth Andreassen har jobbat ihop under åren. Men i juli 2012 återförenades gruppen, för första gången sedan uppbrottet, för ett uppträdande i Lotta på Liseberg.

Trion har under åren förblivit vänner. Men när Lotta medverkade i dokumentäre Kikki Danielsson för ett par år sedan, öppnade hon upp om hur det var att arbeta med Kikki när hon mådde som sämst.

– Perioden med Kikki, Bettan & Lotta var till åttio procent bara glädje. Tre tjejer som får samarbeta, och den musikaliska styrkan vi hade tillsammans. Men sen var det kämpigt för Kikki mådde inte bra. Givetvis försökte Bettan och jag hjälpa henne men det är inte lätt att hjälpa när man kanske inte vill bli hjälpt, säger Lotta i dokumentären.

FOTO:

Annons