Ladda ner Hänts nya app här - nöje och nyheter utan betalväggar!
Louie Martis liv efter Magdalena Graaf – funnit kärleken i norska fotomodellen: ”Nytt kapitel”
– Så man håller de andra honorna borta, säger tv-profilen till Hänt.
PMångsysslaren Louie Marti, 46, uppmärksammades särskilt i medier år 2020 då han kom ut som modellen och tv-personligheten Magdalena Graafs, 49, nya pojkvän. Bara ett år in förhållande friade han till henne, men dessvärre höll inte relationen.
”Det har varit slut länge. Vi försökte nog bara för att vi hade serien ”Typiskt romer” tillsammans. Men det var som att blåsa liv i fuktigt virke. Men tja, vi försökte. Men vi är för olika och passar bäst på skilda håll.”, skrev Magdalena i ett sms till Aftonbladet i oktober 2023.
Efter Magdalena Graaf – Louie Martis nya kärlek: ”Nytt kapitel i livet”
Idag är exmakarna dock goda vänner, och har gått vidare på varsitt håll. På självaste alla hjärtans dag väljer Louie att för första gången uttala sig offentligt om sin nya stora kärlek.
”En dejt som är värd att nämna. Ett nytt kapitel i livet”, inleder tv-profilen ett långt inlägg på Instagram med, där han hyllar den nya kvinnan i sitt liv.
De har dock setts ett tag i dolda, förklarar Louie när Hänt ringer för att gratulera.
– Ja det är kul, men vi har setts ett dag! Hon har dock valt att inte vara offentlig och då har jag valt att respektera det, säger 46-åringen till Hänt och fortsätter:
– Det är svårt att hoppa in i en relation med barn och grejer, det blir ju att hennes barn blir mina barn. Man måste vara försiktig med det där ifall det tar slut, det är mycket känslor inblandat i det.
Ja precis, för du kom väl Magdalenas barn väldigt nära också?
– Ja, jag har fortfarande relation med dem. Det är det jag menar, det är en stor grej när det är barn inblandade så därför har jag inte bara hoppat in i ett förhållande liksom, svarar Louie.
Videos från Hänt
Så vad kan du berätta om denna kvinna?
– Ja, alltså hon är också i den här branschen som vi håller på med. Tv och bla bla. Men hon är inte offentlig, utan jobbar mer uppe med de här höga hästarna. Inte en cirkusapa som jag liksom, haha!
Nya flickvännen före detta norsk modell: ”Håller de andra honorna borta”
– Men hon var modell en gång i tiden i Norge!
Relationen går vilket fall som på räls, berättar Louie, vilket fick han att känna att det kanske var dags att visa upp att han är tagen!
– I stället för en present fick hon att jag gick ut offentligt, hahaha! Så man håller de andra honorna borta.
På sidan av det framgångsrika kärlekslivet rullar även karriären på för Louie. Just nu är han aktuell i sitt eget SVT-program Hur snatchar man 50 000 kr av en rom, som han hoppas ska krossa lite romska myter och fördomar.
– Det här är så viktigt. Folk har ingen aning om romer eller zigenare. Jag är halvzigenare och jag kände att jag vill verkligen visa upp fördomarna och berätta sanningen.
FOTO: TT, Instagram