LÄS MER:NYTT! Korsord Bianca Ingrosso Pernilla Wahlgren Så bor kändisarna Exklusivt på Hänt Hänt på TikTok Mello 2025 Farmen 2025

Maria Forsblom om orsaken till separationen – TV4-profilen talar ut: ”Såg det inte komma”

12 feb, 2025
För en tid sedan blev det känt att Maria Forsblom och Emil Hägglöf separerat. Nu berättar Maria om separationen och svårigheterna som kommit med den.
Annons

Ladda ner Hänts nya app här - nöje och nyheter utan betalväggar!

Klara Hammarström har 11 syskon – här dyker tvillingsystern Selma uppBrand logo
Klara Hammarström har 11 syskon – här dyker tvillingsystern Selma upp

Det var först i somras som det blev känt att Nyhetsmorgon-profilen Maria Forsblom, 38, och tidigare sambon Emil Hägglöf separerat, men egentligen gick de skilda vägar för två år sedan. Tillsammans fick Maria och Emil sönerna Milian och Matheo.

I en intervju med Hemmets Journal berättar Maria nu om separationen.

Maria Forsblom om separationen: ”Misslyckande”

Programledaren beskriver de två senaste åren som tuffa, och menar att det varit en stor sorg.

– För mig har det varit en stor glädje att växa upp med en mamma och pappa som bor ihop och älskar varandra. Det var något som jag ville ge till mina egna barn. Därför är det klart att det känns som ett misslyckande att det inte funkade för oss. Att vi skulle gå isär var ju inget vi planerade för när vi fick barn. Det blev inte som vi hade hoppats och då tänker jag att vi gör det allra bästa för dem utifrån de förutsättningar vi har. Och jag tycker att vi lyckas bra med det.

”När allt var som mörkast blev jobbet en räddning”

Maria får frågan om vad det tuffaste hon gått igenom är, och svaret verkar vara självklart.

Annons

– Det är definitivt separationen. När livet tar en vändning som man inte alls såg komma eller har planerat för, och när ens egna beslut påverkar så många andra, så uppkommer många jobbiga känslor som ska hanteras, inte minst dåligt samvete, säger Maria och fortsätter:

– När jag går igenom en kris känns det bra att prata med de närmaste som min syster, min familj och nära vänner. Men det var väldigt givande att också prata med en psykolog som kunde se min situation utifrån och kunde grotta i mig som de närmaste runt mig inte har förmågan att göra. Det är ju tyvärr en kostnadsfråga att gå till psykolog, men för mig var det väl investerade pengar.

Maria Forsblom med Emil Hägglöf och sönerna Matheo och Milian. FOTO: Karin Törnblom/TT

Jobbet har varit en uppskattad undanflykt för Mara.

– Direkt efter skilsmässan, när allt var som mörkast, blev jobbet faktiskt en stor räddning. Det var skönt att kunna stänga av alla känslorna och köra på med något annat för en stund.

FOTO: Karin Törnblom / TT / TV4

Annons