LÄS MER:NYTT! Korsord Bianca Ingrosso Pernilla Wahlgren Så bor kändisarna Exklusivt på Hänt Hänt på TikTok Mello 2025 Farmen 2025

Mia Skäringer svårt sjuk – vårdas med utländsk medicin: ”Orolig”

11 feb, 2025
Mia Skäringer befinner sig utomlands på en inspelning. Men mitt under jobbresan har hon blivit sjuk.
– Då blev jag orolig, säger Mia i podcasten Skäringer & Nessvold.
Annons

Ladda ner Hänts nya app här - nöje och nyheter utan betalväggar!

KlarahamamrströmTEXTBrand logo
KlarahamamrströmTEXT

Mia Skäringer, 47, är aktuell med humorshowen Tabitas tattoo och cär på TV4. Under en tid har hon även drivit podcasten Skäringer & Nessvold ihop med komikern och vännen Hampus Nessvold, 28.

I det senaste avsnittet av podden berättar Mia att hälsan svajat.

Mia Skäringer sjuk i Spanien: ”Medicin som ska knapras”

– Jag vet inte riktigt vad vi är i för läge idag?, frågar Hampus inledande i avsnittet.

– Det är många lager av lägen skulle jag vilja säga.

När Mia pratar har hon en hesare röst än vanligt, och låter krasslig.

– Först det här med att jag inte befinner mig på svensk mark, utan att jag är i Spanien och filmar. Och sedan att jag har det här lite hesa, som att jag varit ute på någon spanskafton av något slag och släppt lös. Men det har jag inte, säger skådespelerskan och fortsätter:

Annons

– Utan jag har fått någon luftrörs… Jag vet inte vad det är som är nere och vänder i luftrören, men jag har fått riktigt bra spansk medicin här som ska knapras.

Oron inför inspelningen: ”Det kom inget ljud”

Hampus menar att det kan vara till en fördel att ha en hes röst.

– Känner inte du när du har sån röst att du bara vill prata hela tiden? Att det är så sexigt?, undrar han.

– Jo, idag kanske det är lite så. Men igår satt vi och åt lunch och jag kände i förrgår att, vad är det här för en lite fjäril som är nere och fladdrar i luftrören? Det här är välbekant. Du vet man känner det är lite torrt, det kommer mer saliv än vanligt och det killar i halsen, berättar Mia och fortsätter:

– Igår hörde jag att nej, då kom den här hesheten som sällan kommer. Igår när vi gick hade jag noll röst! Det gick inte ens om jag försökte blåsa, det kom inget ljud fram. Då blev jag orolig med tanke på att jag ska filma på tisdag. Men idag har den ju återvänt.

FOTO: LORENTZ-ALLARD ROBIN/Aftonbladet / Karin Törnblom/TT

Annons