LÄS MER:NYTT! Korsord Bianca Ingrosso Pernilla Wahlgren Exklusivt på Hänt Farmen 2025 Love is blind Sverige Let's dance 2025

Mikael Lustigs kris med hustrun: ”Känner sig väldigt ensam”

17 feb, 2025
Mikael Lustig med frun Josefin
Forna fotbollsproffset Mikael Lustig öppnar upp om en svår tid i familjelivet i det senaste avsnittet av Superstars.
– En period som vi fick kämpa oss igenom, säger han i programmet.
Annons

Ladda ner Hänts nya app här - nöje och nyheter utan betalväggar!

Marcus Gunnarsen lycka med flickvännen - nu tar de nästa steg i relationenBrand logo
Marcus Gunnarsen lycka med flickvännen - nu tar de nästa steg i relationen

Forne fotbollsproffset Mikael Lustig, 38, valde att avsluta sin karriär 2022 . Detta efter drygt 13 år i svenska landslaget och flera år i bland annat skotska Celtics och belgiska Gents. Han har även tävlat i Allsvenskan, i både AIK och VSK.

Nu syns han i senaste säsongen av Superstars på streamingtjänsten Max, där han på sin dag berätta om ljusglimtar och tunga minnen från fotbollsåren. När det var som intensivast berättar Mikael att hans äktenskap med frun Josefin Lustig, 35, låg risigt till.

Mikael Lustig om svåra åren med hustrun

– Även om vi verkligen trivdes i Glasgow så var det verkligen en period som vi fick kämpa oss igenom. eller framförallt Josefin. Jag är iväg på matcher och kör mitt fotbollsliv, och så har jag en fru hemma som känner sig väldigt ensam, säger fotbollsstjärnan i programmet och fortsätter:

Annons

– Jag tror det är ganska enkelt att generalisera och nästan smutskasta att vara fotbollsfru, att det är lite fult liksom. De offrar verkligen allt.

Tillsammans har de döttrarna Lucia, 13, och Lexie, 10, och bor i en villa på Stallhagen i Västerås. På sidan av att dra ett stort lass med barnen arbetar Josefin som influencer och har ett eget inredningsmärke. Hon är även utbildad PT. I tidigare intervjuer har hon uttalat sig om livet som just spelarhustru.

mikael lustigs fru
FOTO: Pontus Orre/Aftonbladet/TT

Josefin Lustig om att vara fotbollsfru: ”Det är inte lätt”

– Folk tror att vi lever ett lyxliv. Jag är som vilken person som helst. Det är bara att vi har en annorlunda vardag, sade hon i en intervju med Expressen, och fortsatte:

– Det här är ett lagarbete och vi gör mycket av slitgörat. Att vara själv med barnen en hel sommar; det är inte lätt.

Annons

Perioden efter familjen flyttat hem till Sverige igen efter många år utomlands visade sig också bli en utmaning.

– På många sätt blev det en större omställning än vad vi trodde. Barnen har ju pratat och skrivit på engelska i skolan, både i Skottland och Belgien. Det har varit lite känslostormar, men det känns som att när höstterminen nådde sitt slut hade barnen landat bra, har Josefin Lustig sagt i en intervju med branschtidningen Garagelivet.

FOTO: TT, MAX

Annons