Ladda ner Hänts nya app här - nöje och nyheter utan betalväggar!
Peg Parnevik och pojkvännens underbara gravidavslöjande: ”Varit konstant illamående”
– Jag kan inte greppa det, säger artisten i podden Peg och Penny.
Artisten och tv-profilen Peg Parnevik, 29, berättade hösten 2023 för Hänt att hon hade hittat kärleken på nytt – detta i pojkvännen Sebastian de la Vega, 39.
I maj sågs paret för första gången offentligt tillsammans på röda mattan men innan det hade han figurerat en hel del på 29-åringens Instagram. ”Älskar att vara kär i dig”, skriver hon exempelvis om pojkvännen i ett inlägg.
Och kärleken mellan turturduvorna verkar fortsatt spira, då Peg i höstas berättade att de också flyttat ihop.
– Vi ska försöka hitta något tillsammans, men just nu är jag hos honom, sa Peg till Hänt.
Så de bor tillsammans i Sverige, men hon har fortfarande kvar sitt eget ställe i LA.
– Jag kommer nyligen därifrån, jag är lite fram och tillbaka. Tanken var att jag skulle vara mer där, men i och med Idol-uppdraget så bor jag hos min kille, fortsatte hon.
Peg Parneviks barnbesked – trodde hon var gravid: ”Konstant illamående”
Och snart tar paret ytterligare ett stort steg – kanske det största av alla! Om två år har de nämligen kommit överens om att det gärna får bli barn. Men det hade kunnat ske betydligt tidigare, berättade Peg i det senaste avsnittet av podcasten Peg och Penny som hon har med systern och tillika trebarnsmamman Penny Parnevik, 28.
– Jag har varit konstant illamående. Jag trodde att jag var gravid. Det var jag inte, så, tur! Inte för att det hade varit så jättekonstigt. I mitt huvud så är jag fortfarande 25. Det är väl egentligen en ganska okej ålder egentligen. Men jag kan inte greppa att jag fyller 30 år och min kille fyller 40, säger Peg i podden och fortsätter:
– Jag kan inte greppa att jag snart är 30. Kris. Jag blir stressad. Jag har tänkt att jag kommer ha barn när jag är 25, 26 och nu är jag så “jaha, när ska man ha det då”, säger hon.
FOTO: Hänt, TT