Pernilla Wahlgren ryter ifrån mot Christian – nu har hon fått nog!
I veckans avsnitt av Pernillas podd går hon emot sin make angående ett argument om kvinnlig skönhet.
– Nej men jag spyr, säger Pernilla i Podden.
Ladda ner Hänts nya app här - nöje och nyheter utan betalväggar!
Pernilla Wahlgren, 58, och kärleken Christian Bauer, 59, gifte sig inte en, utan två gånger. Första gången var under förra vintern då Pernilla blev ledd till altaret av sin pappa Hans. Ett år senare anordnades ett storslaget bröllop i soliga Spanien.
Nu, knappt ett år efter andra vigseln, så har makarna blivit oense – och diskussionen handlar om kvinnlig skönhet.
Pernilla Wahlgren efter maken Christian Bauers uttalande: ”Chilla”
I veckans avsnitt av podden av Wahlgren och Wistam, som Pernilla har tillsammans med poddkollegan Sofia Wistam, pratar duon om utseende.
Pernilla berättar att maken Christian sagt att det är för hans skull som hon går och fixar fötterna, något hon inte håller med om.
Jag har aldrig med Girls of Sthlm – vem har hånglat med en kändis?
– Vi pratade ju om et där i förra podden att Christian tyckte att jag gick och gjorde fötterna för hans skull, eller för vår skull som han sa, säger Pernilla i podden och fortsätter:
– Då hittade ju jag det här på Instagram som är en så himla bra sägning: ”Män tror att vi klär oss för deras skull, sanningen är att vi klär oss efter vaxningstider, mens, humörsvängningar, plats, årstid, skor, väskor, läppstift och om rätt trosor är rena”. Män är inte en med på listan, så chilla. Asså jag hade inte kunnat säga det bättre själv.
Pernilla Wahlgren om betalda skönhetsingreppen: ”Jag spyr”
Poddduon fortsätter att diskutera kvinnors utseende och glider efter ett tag in på skönhetsingrepp. Pernilla uttrycker att det är helt okej för kvinnor som vill skönhetsoperera sig – så länge det är deras eget beslut.
– Det värsta jag vet är så män som köper bröstförstoring åt sina kvinnor. Man bara ja men vet du vad, om man väljer att förstora eller operera sina bröst eller så. Det ska vara kvinnans beslut, punkt, säger Pernilla och fortsätter:
– Det ska vara hon som känner att jag vill verkligen ha större bröst eller jag vill förändra mina bröst. Men att en man ska säga att; ”du, jag skulle uppskatta om du gjorde dina bröst lite större här har du en peng, gå iväg och operera dig”. Nej men jag spyr.
FOTO: TT