LÄS MER:NYTT! Korsord Bianca Ingrosso Pernilla Wahlgren Exklusivt på Hänt Farmen 2025 Love is blind Sverige Let's dance 2025

Roland Edin omsätter hundratals miljoner – på McDonalds: ”Jag är en enkel gubbe”

07 mar, 2025
Roland Edin, 67, driver 21 ”Donken”-restauranger och omsätter hundratals miljoner kronor.
Förra året tog han ut en lön på omkring 1 miljon kronor.
Men han lever inget lyxliv:
– Jag är en enkel gubbe, som tycker att livet är bra som jag har det, säger Roland till Aftonbladet.
Annons

Ladda ner Hänts nya app här - nöje och nyheter utan betalväggar!

Jag har aldrig med Viktor Norén – vem är kändisen han har hånglat med?Brand logo
Jag har aldrig med Viktor Norén – vem är kändisen han har hånglat med?

Många som i dag är chefer på McDonalds, eller ”Donken” i Sverige, har börjat vid fritösen och i kassan för att sedan jobba sig upp längre, och längre upp i hierarkin.

En av alla franchisetagare är Roland Edin, 67, som först var försäljningschef på Norrost när han som 40-åring blev headhuntad till att ta över McDonalds hemma i Åkersberga.

– Jag har nästan aldrig ångrat mig, skrattar han i en intervju med Aftonbladet.

Barnen träffade sina fruar på jobbet

I dag driver Roland, tillsammans med sin fru Elisabeth och sönerna Erik, Andreas och Henrik 21 stycken McDonalds i Sverige.

Rolands imperium, som han började att bygga upp 1998, har som innefattas av 22 restauranger. Hur han och Elisabeth träffades framgår inte av intervjun, men sönerna – ja, de har alla hittat kärleken på jobbet.

Annons

– Alla tre söner har träffat sina fruar på jobbet, och flera av dem jobbar i deras företag i dag, säger han till tidningen.

– Vi är en jättestor McDonalds-familj, med mig, mina söner och min fru och mina svärdöttrar. Och det här är nog fan det bästa varumärke man kan ha.

Roland Edin omsätter över en halv miljard kronor

Enligt tidningen hade Roland Edins bolag en omsättning på 533 miljoner kronor 2023.

Hans yngsta son Erik, som bland annat köpt pappa Rolands restauranger i Skellefteå, Luleå och Umeå, omsatte 158 000 kronor. Men Roland, som 2023 hade en årsinkomst på 1,1 miljoner kronor, säger till tidningen att pengarna inte förändrat hans liv på något sätt.

– Jag vill inte köpa ett slott i Frankrike, jag vill ha mitt hus här. Jag har mitt lantställe och jag gillar bilar, så där kan jag väl kosta på mig lite ibland, men jag har inga utsvävningar. Jag är en enkel gubbe, som tycker att livet är bra som jag har det.

Annons

Det där med pension är inte heller något som intresserar Roland. Men han kan tänka sig att sälja fler restauranger för att få lite mer fritid och klirr i kassan.

– Jag skulle kunna sälja nu och säga att ”jag fick en bra slant, nu skiter jag i det här”, men det kommer inte att hända, framförallt för att det är ett familjeföretag, säger han.

– Vi kanske ska jobba lite mindre och ha lite mer fritid, absolut, men vi kommer jobba, länge och ganska mycket.

FOTO: TT/MCDONALDS

Annons