Ladda ner Hänts nya app här - nöje och nyheter utan betalväggar!
Sofia Ståhl och Tareq Taylor snålar in – ekonomiska beslutet: ”Vi sparar så in i helvete”
Nu berättar Tareq att de har sparat in mycket på huset genom att bygga det helt själva.
– Den stora kostnaden i byggnation är alltid arbetskraft, säger han.
I programmet Tareq och Sofias skärgårdsdröm på Max och Kanal 5, får tittarna följa Tareq Taylor, 55, och Sofia Ståhl, 36, när de förvandlar sitt lilla hus i skärgården till ett praktfullt sekelskifteshus.
För amelia berättar paret mer om skärdgårdsvillan de bygger tillsammans.
Sofia Ståhl och Tareq Taylor om husbygget
Till tidningen berättar Tareq att paret hade som dröm att bo nära vattnet när de började leta efter ett gemensamt boende.
– Det var viktigt för oss, vid vatten andas jag, säger Tareq.
Anledningen till att valet föll på ett hus i Nacka, utanför Stockholm, var för att Sofias dotter Edith går i skola där.
Sommarstugan som de till slut köpte kom aldrig ut på marknaden. När Sofia och Tareq gick på en privat visning kändes det som att komma hem.
Huset har paret spikat ihop helt själva.
– Att bygga hus har varit en dröm för mig i många, många år, säger Tareq.
En del i att bygga det själva är säkerligen också för att kostnaderna inte ska sticka iväg.
– Vi sparar så in i helvete, säger Tareq.
– Den stora kostnaden i byggnation är alltid arbetskraft. På bygget gäststugan/kontoret har jag räknat ut att vi har sparat ungefär halva kostnaden.
Videos från Hänt
Sofia Ståhl om fördelningen av arbetsuppgifterna med Tareq Taylor
För tidningen berättar Sofia Ståhl att hon är den som får stoppa Tareq från att handla på sig för mycket, något hon är ovan vid.
– För första gången är jag den som bromsar och det är skitjobbigt, säger Sofia.
– Jag hatar att ha de skorna och brukar alltid vara gasen, men Tareq vägrar ta bromspedalen. Någon måste balansera upp det. Annars hade vi köpt med oss en 30 000-kronorslampa som var en och en halv meter lång när vi var i Italien. De pengarna behövs på andra ställen nu.
För när de väl flyttar in i huset kommer de att vara fyra personer där! För den 18 januari i år välkomnade de sin dotter Evy till familjen.
FOTO: Skärmdump Max