ExtraExtraExtraExtraExtraExtraExtraExtraExtraExtraExtraExtraExtraExtraExtraExtraExtraExtraExtraExtraExtraExtraExtraExtraExtraExtraExtraExtraExtraExtraExtraExtraExtraExtraExtraExtraExtraExtraExtraExtra
LÄS MER:NYTT! Korsord Bianca Ingrosso Pernilla Wahlgren Så bor kändisarna Exklusivt på Hänt Hänt på TikTok Mello 2025 Farmen 2025

Thomas G:sons ofattbara sorg – brodern skjuten till döds: ”Vi var chanslösa”

16 feb, 2025
Thomas G:son
En dag fick Thomas G:son ett samtal från lokaltidningen.
Hans bror hade blivit skjuten av polisen och avled av sina skador.
– Det är för alltid ett oläkt sår, berättar Thomas för Allas.
Annons

Ladda ner Hänts nya app här - nöje och nyheter utan betalväggar!

Edvin Törnblom delar med sig av de privata detaljerna – Hänt dyker ner i hans telefonBrand logo
Edvin Törnblom delar med sig av de privata detaljerna – Hänt dyker ner i hans telefon

Thomas G:son, 56, är utan tvekan Melodifestivalens mest meriterade låtskrivare. Med hela 74 tävlingsbidrag på meritlistan och två historiska Eurovision-vinster har han skrivit in sig i schlagerhistorien som en sann hitmakare.

Men bakom framgångarna döljer sig en djup personlig tragedi – ett familjetrauma som fortsätter att plåga Thomas med en obeskrivlig sorg. Hans bror sköts av polisen och miste livet av sina skador.

Thomas G:son yngre bror Mikael sköts av polis 2006

Året var 2006, och Thomas hade tillbringat veckor tillsammans med Carola Häggkvist i Aten under Eurovision, där hon framförde låten ”Evighet”.

Men de glittrande veckorna i Aten fick en tragisk vändning. Kort efter att Thomas kommit hem fick han beskedet att hans yngre bror Mikael var försvunnen berättar Thomas för Allas.

Annons

Nästa samtal Thomas fick var från en tidning som informerade honom om att hans bror hade skjutits till döds av polisen efter att ha uppträtt hotfullt med en kniv på en vårdcentral.

”Vi pratar fortfarande om det”

Chocken var enorm och följdes av sorg speciellt då lillebror Mikael hade varken en bakgrund av psykisk ohälsa eller drogmissbruk och var inte påverkad vid tillfället.

– Vi pratar fortfarande om det, det blir aldrig färdigt. Vi var chanslösa mot polisen i att försöka få någon rätsida på vad som hänt. Men måste naturligtvis försöka gå vidare, men det är för alltid ett oläkt sår.

Thomas berättar vidare att familjen fortfarande inte förstår varför polisen sköt för att döda. De har heller aldrig fått någon kontakt från polismannen som avfyrade skotten eller någon form av ursäkt.

Annons

Idag har han accepterat att han och familjen alltid kommer att leva med ovissheten.

FOTO: TT/Skärmdump Youtube

Annons