LÄS MER:NYTT! Korsord Bianca Ingrosso Pernilla Wahlgren Exklusivt på Hänt Farmen 2025 Love is blind Sverige Let's dance 2025

Väder-Lasse återförenas med TV4-kollegorna: ”Superroligt”

23 apr, 2025
väder tv4 gänget
Väderpresentatören Lasse Rydqvist är indirekt återförenad med sina kollegor på TV4 i och med nya uppköpet.
– Det är roligt, säger ”Väder-Lasse” till Hänt.
Annons

Ladda ner Hänts nya app här - nöje och nyheter utan betalväggar!

Fem blixtsnabba med Maria Forsblom
Fem blixtsnabba med Maria Forsblom

Meterologen Lasse ”Väder-Lasse” Rydqvist, 36, eller ”Långe-Lasse” som han också kallades under sina år som väderpresentatör på TV4, har idag lämnat kanalen. Hänt har tidigare rapporterat om varför Väder-Lasse för drygt 1,5 år sedan slutade på TV4.

– Fyran kunde ju inte erbjuda mig en fast heltidstjänst, så det fanns inte möjlighet att erbjuda mig nånting som Klart kunde. Många som jobbar där är inhoppare, och i mitt fall så gick det inte att ha båda uppdragen i och med att de blir konkurrerande verksamheter. Så det blev ett vägval för mig, sa Lasse då till Hänt.

Väder-Lasse ”kollega” med TV4-gänget igen

Men idag är de inte konkurrenter längre, visar det sig, i och med sammanslagningen av Schibstedt och TV4.

Annons

– Det som är spännande för oss på Klart är att vi ingår i Schibstedt, så vi är inte längre konkurrenter med TV4 då till exempel. Vi har snarare ett nära samarbete än någonting annat. Så det är roligt! Det får man se vad det skulle kunna innebära, förklarar väderexperten i en ny intervju med Hänt.

Lasse Rydqvist.
Lasse Rydqvist blev TV4:s Väder-Lasse med hela svenska folket, men jobbar nu som meteorolog på Klart.se.FOTO: Anna-Karin Nilsson/Expressen/TT

Saknar du annars att synas i rutan?

– Ja, men det gör man. Det är ett väldigt roligt jobb. Att få presentera väder tycker jag är superroligt. Det saknar man på det sättet.

Har du fortfarande någon kontakt med gamla kollegorna? Madde Westin och gänget?

– Ja, men vi hördes lite där när det blev klart att Schibstedt köpte TV4. Då konstaterade vi att det var väldigt roligt!

Familjelivet försvårar

Huruvida Lasse kan komma att hitta tillbaka till TV4:s sändningar återstår dock att se. Kontorsjobbet på Klart kommer med andra fördelar.

Annons

– Det är jättebra. Det är flexibelt jobb som erbjuder vanliga kontorstider, så det passar mig ganska bra just nu.

Lasse har nämligen fullt upp hemma med familjelivet. Privat gifte han sig med sin fru Malva för lite mer än tre år sedan, och tillsammans har de döttrarna Nora, 4, och Ines, 2.

– Allt tågar på fint där. Man lär sig minst lika mycket om barn, som barnen gör om en själv.

FOTO: TV4

Annons