LÄS MER:NYTT! Korsord Bianca Ingrosso Pernilla Wahlgren Exklusivt på Hänt Farmen 2025 Love is blind Sverige Let's dance 2025

Peter Stormare om att dö – vill inte lämna barnen: ”Lever på lånad tid”

30 mar, 2025
Peter Stormare.
Stjärnskådespelaren Peter Stormare, 71, gästar Nyhetsmorgon och öppnar upp om sina tankar på döden och att behöva lämna sina döttrar.
– Lever på lånad tid, säger han.
Annons

Ladda ner Hänts nya app här - nöje och nyheter utan betalväggar!

Stefan Sauk om dejtandet – kängan mot svenska kvinnor
Stefan Sauk om dejtandet – kängan mot svenska kvinnor

Peter Stormare, 71, är en av Sveriges största skådespelare. Han har haft roller i stora internationella succéer som Prison break, Jurassic park, Seinfeld, och Hamilton. Han är även musiker och just nu aktuell med en vårturné med sitt svensk/amerikanska band Whispering Pines.

Peter är gift med Toshimi Stormare, som han har dottern Kaiya, 15, med. Han har även dottern Kelly, 36, tillsammans med exet Karen Sila.

På söndagen gästar han Nyhetsmorgon där det blir ett väldigt djupt samtal. Han talar ut om sina tankar på döden, och sorgen över att han kommer lämna döttrarna.

Peter Stormare om döden: ”Får se om jag fortsätter att leva imorgon”

I Nyhetsmorgon söndag uppträder Peter med sin låt Without the grind innan han sätter sig i soffan för en pratstund med programledaren Jenny Alversjö, 51.

Annons

– Jag envisas med att hålla på med musik på sidan om. Det har alltid varit en musa för mig, jag älskar det. Det är billigare än att gå till en psykiatriker, säger stjärnskådespelaren.

Peter berättar att han ända sedan han var ett litet barn vetat att det är just skådespelare han skulle bli. Det har varit förutbestämt, som att han följt ett spår där det är hans gud som har lett honom in på den vägen.

– Det är en slags djup tro jag hade redan som barn som jag har förlitat mig på hela tiden. Och den vägen går jag. Och det ska du veta, trillar jag av pinn här senare idag så vet du i alla fall att jag dog lycklig, förklarar han för Jenny och snuddar för första gången i intervjun på ämnet döden.

För många år sedan flyttade Peter till USA, något som han också vetat var rätt för honom från början.

– Livet är en vandring men jag trivs väldigt bra i Los Angeles och i USA. Det har varit mitt slutmål sedan jag var liten. Men vandringen är inte över så man vet aldrig. Jag lever idag så får vi se om jag fortsätter att leva imorgon, säger han, vilket får Jenny att skruva lite på sig i soffan.

Annons

– Det hoppas vi verkligen, jag blir lite nervös när du pratar i sådana ordalag, säger hon.

Peter Stormare om att lämna döttrarna: ”Lever på lånad tid”

Peter säger att han nu har blivit så gammal, och tar upp att teaterlegendaren Ingmar Bergman alltid sa att han lever på guds nåd när han blev 70 år gammal.

– Och det känner jag också. Man lever på lånad tid. Det är en ynnest att få vara med när man är 70, säger Peter.

Jenny frågar om han tänker mycket på just tid, förgänglighet och åldrande.

– Nej, det enda jag tänker på är att jag har två döttrar. Det är det enda jag tänker på, att vad trist det ska bli att lämna dem.

– Den dagen…? säger Jenny något trevande och syftar på att det kanske inte riktigt är dags än, varpå Peter svarar ja.

Annons

– Ja för du känns väldigt stark Peter, och har en lång väg kvar att vandra, eller hur? frågar Jenny då.

– Ja men det känns trist, men livet är så konstigt. Du vet inte vad som händer imorgon, du vet ingenting. Du kanske överlever hela din familj. Det finns dem som gjort det också, så det går inte att tänka för mycket på framtiden. Utan du får glädjas för dina två döttrar idag, och din fru och det du har idag, svarar Peter.

FOTO: TT, TV4/Skärmdump

Annons